Kod djece uocena zabrinjavajuca posljedica koronavirusa: Kratkovidost u porastu

Rana intervencija moze da uspori, cak i da zaustavi progresiju kratkovidosti kod djeteta

 

 

 

 

Kratkovidost, poznata i kao miopija, postaje sve ozbiljniji zdravstveni problem, posebno među decom. Globalno istraživanje u kojem je učestvovalo više od pet miliona mladih iz 50 zemalja pokazuje da svako treće dete na svetu pati od ovog poremećaja vida. Između 1990. i 2023. godine, stopa miopije među mladima utrostručila se i dostigla 36 posto, a značajan porast kratkovidosti primećen je naročito nakon pandemije COVID-19.

Istraživači su ukazali na povezanost između pandemije i pogoršanja vida kod dece i tinejdžera, objašnjavajući da su ograničenja tokom pandemije doprinela tome da deca provode više vremena ispred ekrana, a manje napolju, što je negativno uticalo na razvoj njihovog vida. U izvještaju se navodi da su dokazi o ovoj povezanosti značajni, a stručnjaci smatraju da bi dalji rast miopije mogao predstavljati ozbiljan zdravstveni problem.

Kratkovidost se javlja kada se svetlost fokusira ispred žute mrlje (makule), što uzrokuje da osobe sa kratkovidostima jasno vide objekte u blizini, ali im udaljeni objekti izgledaju mutno. Ovaj poremećaj često počinje u detinjstvu, obično tokom osnovne škole, i ima tendenciju pogoršanja sve do dvadesete godine, kada organ oka prestaje da raste. Genetski faktori i način života, uključujući pretežno boravak u zatvorenom prostoru, smatraju se ključnim uzrocima razvoja kratkovidosti.

 

 

 

 

Prvi simptomi kratkovidosti kod dece uključuju glavobolje, zamućen vid, poteškoće u čitanju sa veće udaljenosti, česte probleme uočavanja predmeta na daljini, kao i učestalo trljanje očiju ili žmirkanje. Rano prepoznavanje simptoma je ključno, jer ako se ne reaguje na vreme, miopija može brzo napredovati i dovesti do ozbiljnijih komplikacija kao što su glaukom i ablacija mrežnjače. Stručnjaci ističu da rana intervencija može značajno usporiti ili čak zaustaviti napredovanje kratkovidosti.

Studije takođe sugerišu da su devojčice i mlade žene sklonije razvoju miopije u odnosu na dečake. To se može povezati sa smanjenim vremenom provedenim napolju i ranijim početkom puberteta, što može imati uticaj na zdravlje očiju. Globalna statistika ukazuje da su najviše stope kratkovidosti zabeležene u Aziji, gde čak 85% dece u Japanu i 73% u Južnoj Koreji pati od ovog poremećaja. U Kini i Rusiji, više od 40% mladih takođe pokazuje znakove kratkovidosti.

Nasuprot tome, u zemljama kao što su Paragvaj i Uganda, stopa kratkovidosti iznosi oko jedan posto, dok je u Ujedinjenom Kraljevstvu, Irskoj i SAD-u taj broj oko 15 posto. Stručnjaci upozoravaju da bi do 2050. godine više od polovine tinejdžera moglo razviti kratkovidost ako se trenutni trendovi nastave. Rezultati ove studije objavljeni su u “British Journal of Ophthalmology”, naglašavajući urgentnost ovog problema i potrebu za pravovremenom intervencijom i preventivnim merama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here