Na željezničkoj stanici u Novom Sadu u petak se dogodila tragedija kada se nadstrešnica obrušila na ljude u blizini, pri čemu je stradalo najmanje 14 osoba. Ovaj incident izazvao je niz pitanja u javnosti – kako se ovakva nesreća mogla dogoditi, posebno uzimajući u obzir da je stanica rekonstruirana tek prije četiri mjeseca.

Povodom ovog tragičnog događaja, građevinski inženjer i aktivist  ponudio je objašnjenje uzroka rušenja nadstrešnice. Prema njegovom mišljenju, problem je nastao zbog neadekvatne građevinske izvedbe koja nije uzela u obzir težinu novih materijala. Na društvenoj mreži „X“ (bivšem Twitteru), Dašić je pojasnio:

„Do rušenja je došlo jer su na postojeću armiranobetonsku konzolu, koja je bila pričvršćena čeličnim profilima za krov, naknadno dodali masivnu čeličnu konstrukciju s teškim staklima. Ovaj dodatak izazvao je čupanje sidra i lom konzolnih nosača,“ napisao je.

Link:
https://x.com/mrcoslav/status/1852452103119081681?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1852452103119081681%7Ctwgr%5E93a0a2cb630d40c240271705d17dfae313aea482%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnovi.ba%2Fclanak%2F449003%2Fgradevinski-inzenjer-objasnio-kako-je-doslo-do-rusenja-nadstresnice-u-novom-sadu

Ovo objašnjenje pokrenulo je dodatne polemike među građanima i stručnjacima, te su se pojavile sumnje o kvaliteti izvedenih radova i nadzoru rekonstrukcije. Neki izvori sugeriraju da možda nadstrešnica nije uopće bila rekonstruisana kako je navedeno, dok drugi smatraju da su izvođači zanemarili osnovne standarde sigurnosti prilikom postavljanja teških materijala na konstrukciju.

Podsjecamo vas, na željezničkoj stanici u Novom Sadu dogodila se teška tragedija 1. novembra, kada se nadstrešnica srušila, pri čemu je poginulo 14 osoba, dok su tri osobe zadobile teške povrede, prema rečima zvaničnika.

Jutro posle nesreće, novosadsko tužilaštvo je saopštilo da su identifikovane sve žrtve, među kojima su, nažalost, i deca uzrasta od šest, 10, 16 i 17 godina.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, istakao je da je među poginulima i jedan državljanin Severne Makedonije, dodavši da očekuje i političku i krivičnu odgovornost za ovu nesreću.

Stanica je prethodno bila renovirana u dva navrata, najpre 2021. godine, a zatim i ove godine, no zvaničnici su istakli da nadstrešnica izgrađena 1964. godine nije bila uključena u recentne rekonstrukcije.

Ministar policije, Ivica Dačić, najavio je da će se ispitati 20 osoba, uključujući i ministra građevinarstva, Gorana Vesića.

Dan nakon nesreće, na poziv opozicije, građani Novog Sada održali su protestni skup u blizini železničke stanice, iskazujući svoje nezadovoljstvo.

U Novom Sadu je proglašena trodnevna žalost, dok je na teritoriji cele Srbije dan žalosti proglašen za subotu, 2. novembar. Vlada Crne Gore takođe je proglasila nedelju, 3. novembar, kao dan žalosti.

Među povređenima su tri mlade osobe, od kojih su dve žene, stare 21 i 23 godine, koje su izvučene ispod ruševina nakon nekoliko sati. Osmnaestogodišnjem mladiću je, nažalost, amputirana noga zbog ozbiljnosti povreda, prema rečima Zorana Krulja, portparola Zavoda za urgentnu medicinu Vojvodine.

Nakon višesatnog raščišćavanja ruševina teškom mehanizacijom, ministar policije, Ivica Dačić, izjavio je oko 21:30 da je akcija završena, uz konačni bilans tragedije: 14 poginulih i troje teško povređenih.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here