• U ovom ćemo članku raspravljati o pravilnom rukovanju prošlogodišnjim jajima. Svake godine na Veliki petak u našem kućanstvu imamo tradiciju bojanja jaja, počevši od jednog crvenog jajeta, koje se naziva “glavnim” jajetom ili čuvaricom kuće. Ova godišnja praksa postavlja stalno pitanje: što učiniti s prošlogodišnjim jajetom? Treba li ga odbaciti, spremiti ili zakopati?

Postoji opća nesigurnost oko pojedinosti, ali mnogi pojedinci primjećuju, “pa, to je tradicija.” Iskoristio sam priliku da prikupim sve relevantne informacije, tako da kada shvatite slijed događaja, načela vjere i važnost stola i obiteljskog okupljanja – najistaknutijeg aspekta ovog blagdana – shvatite da prvo crveno jaje ispečeno na Veliki petak ima posebno značenje: čuvareva kuća.

Jaje se niti konzumira, niti distribuira, niti skladišti među drugim jajima. Njegovo mjesto ima značaj – istaknuto je u kući, obično se nalazi pored ikone, na ormariću ili u kuhinji. Vjeruje se da ovo jaje čuvar štiti ukućane od bolesti, nesreće i zlih sila tijekom cijele godine. Stoga mu se ukazuje posebna razina poštovanja.

Što treba poduzeti kada dođe nova godina i novoimenovani skrbnik bude ispunjen tjeskobom? Staro jaje potrebno je ukloniti iz kućanstva, jer je tijekom cijele godine “upijalo” svu negativnu energiju, čuvajući dom, a sada zahtijeva odgovarajuće čišćenje. Ove tradicije, stare koliko i samo jaje, prenose se s koljena na koljeno.

Prevladavajući način je bacanje stare stražarnice u rijeku. Prema folkloru, voda ima pročišćavajuća svojstva; uklanja zlonamjernu energiju, bolesti i sve što se nakupilo tijekom godine. Kad netko baci jaje u rijeku, to nije slučajno – potrebno je zastati, upustiti se u tihu molitvu i izraziti zahvalnost za spašenu godinu.

Prevladavajuća tradicija, osobito u ruralnim krajevima, uključuje pokapanje čuvareve nastambe pod drvo. Vjeruje se da kada se jaje stavi ispod korijena stabla, ono povećava plodnost stabla, snagu i otpornost na vanjske uvjete, a ujedno dodatno štiti kuću. Ovaj čin spaja simbole života, obnove i plodnosti, učinkovito završavajući ciklus i pripremajući mjesto za novi početak.

Cijeli ovaj koncept sadrži duboku razinu simbolike. Povijesno gledano, jaje je predstavljalo pojavu novog života, koncept koji datira još iz drevnih civilizacija. I prije pojave kršćanstva jaje je bilo simbol plodnosti i stvaranja. Unutar kršćanske tradicije, ovaj je simbolizam proširen na Kristovo uskrsnuće; ljuska jajeta simbolizira grobnicu, a kada se razbije, iznutra izlazi život—služi kao prikaz prijelaza iz smrti u vječni život.


To je razlog zašto se na uskrsnim jajima, posebno na prvim, koristi crvena boja. Crvena ijansa ne predstavlja samo Kristovu krv, već također utjelovljuje vatru, snagu i zaštitu.
Postoje brojne legende o nastanku tradicije bojanja jaja. Jedna takva priča govori o Mariji Magdaleni koja caru Tiberiju daje košaru bijelih jaja govoreći o Kristovom uskrsnuću. Car je, izražavajući skepticizam, izjavio da će povjerovati tek kad jaja promijene boju. Marija je kao odgovor rekla: “Krist je uskrsnuo!” — i u tom trenutku jaja su postala jarko crvena.

  • Druga legenda govori o rimskim vojnicima koji su bili zaduženi za zaštitu Kristovog groba. Rečeno je da je jedan od tih stražara tvrdio da će prihvatiti uskrsnuće kao istinu samo kada bude svjedočio kako pečena kokoš bježi i snese crveno jaje; predaja drži da se ovaj izvanredni događaj stvarno dogodio.
Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here