Nocno znojenje – simptom raka: Ukazuje na karcinom uz jos dva znaka

 

 

 

 

Nocno znojenje moze biti simptom odredenih zdravstvenih stanja, ukljucujuci i karcinome
Groznica i neobjasnjivi gubitak tezine su znaci raka koji obicno prate nocno znojenje

Nocno znojenje moze biti posledica uzimanja odredenih lekova, ponasanja, ali i rani simptom odredenih zdravstvenih stanja, medu kojima su i karcinomi.

Noćno znojenje je fenomen koji se javlja kada se telo prekomerno znoji tokom noći. Dok je znojenje normalan način na koji telo reguliše temperaturu, uporno noćno znojenje može biti znak da nešto nije u redu sa zdravljem. Iako se noćno znojenje može pojaviti iz različitih razloga, važno je napomenuti da samo po sebi nije definitivan znak raka.

Kod nekih vrsta karcinoma, kao što su karcinoidni tumori, leukemija i limfom, noćno znojenje može biti jedan od simptoma. Međutim, malo je verovatno da će noćno znojenje biti jedini simptom. Obično dolazi u kombinaciji s drugim znakovima, kao što su groznica ili neobjašnjiv gubitak težine, koji se nazivaju simptomima B.

Jedan od razloga zašto rak može izazvati noćno znojenje nije potpuno razjašnjen, ali se veruje da telo reaguje na bolest pokušavajući da se bori protiv nje. Promene u hormonalnim nivoima takođe mogu doprineti ovom simptomu. Kada rak uzrokuje groznicu, telo može početi da se znoji kako bi se ohladilo. Osim toga, određene terapije, kao što su hemoterapija, hormonska terapija i zračenje, mogu takođe izazvati noćno znojenje.

 

 

 

 

Osim raka, postoji mnogo drugih faktora koji mogu uzrokovati noćno znojenje. Autoimune bolesti, kao što su reumatoidni artritis i sarkoidoza, takođe mogu izazvati ovaj simptom. Takođe, hormonalne promene tokom perimenopauze i menopauze, povećanje hormona tokom trudnoće, bakterijske infekcije (poput tuberkuloze) i hipoglikemija (nizak nivo šećera u krvi) su neki od uzroka.

Osobe koje redovno doživljavaju noćno znojenje, posebno ako je praćeno simptomima poput groznice ili gubitka težine, trebalo bi da se konsultuju sa lekarom. Ako je noćno znojenje uzrokovano faktorima životne sredine ili načina života, obično će nestati kada se ti okidači uklone. U slučajevima infekcija, lekar može propisati antibiotike.

Kod žena koje prolaze kroz perimenopauzu ili menopauzu, lekari mogu preporučiti hormonsku terapiju kako bi se ublažili simptomi. Ako se ispostavi da je uzrok noćnog znojenja rak, lečenje će se fokusirati na terapiju specifičnu za rak, koja može uključivati operaciju, hemoterapiju ili zračenje. U nekim slučajevima, lekovi koji se koriste za lečenje raka mogu takođe izazvati noćno znojenje, ali se to obično smanjuje kako se telo prilagođava.

Ukratko, noćno znojenje može biti simptom različitih stanja, uključujući neka teža oboljenja kao što je rak, ali je važno da se uvek obrate lekaru ako se simptomi učestalo javljaju i remete svakodnevni život. Rano prepoznavanje i dijagnoza su ključni za uspešno lečenje.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here