Žohari predstavljaju smetnju s kojom se mnogi ljudi bore raznim metodama, poput traženja pomoći profesionalnih službi za deratizaciju. Ipak, postoji nekoliko jednostavnih i učinkovitih prirodnih rješenja, od kojih mnoga možda već imate u svom domu. Nataša Wright, licencirana entomologinja i tehnička direktorica tvrtke Braman Termite & Pest Extermination, preporučuje pet strategija bez kemikalija koje će vam pomoći u uklanjanju žohara.
Boraks je poznat po svojoj sposobnosti dehidracije egzoskeleta žohara i ometanja njihovih probavnih funkcija, što u konačnici uzrokuje njihovu smrt. Kada pomiješate boraks sa šećerom, možete iskoristiti primamljiva svojstva šećera da privučete žohare, dok ih boraks eliminira.
Za učinkovito suzbijanje žohara preporučljivo je pomiješati boraks i šećer u omjeru 3:1 i dobivenu smjesu staviti na mjesta gdje je zabilježena aktivnost žohara. Još jedan snažan prirodni repelent za žohare je ulje paprene metvice, koje se može pohvaliti značajnim prednostima jer je potpuno netoksično i sigurno za upotrebu u blizini djece.
Da biste napravili sprej, pomiješajte 10-15 kapi ulja paprene metvice s vodom i ciljajte područja gdje su žohari problematični. Ova tehnika uspješno odvraća žohare bez oslanjanja na kemikalije. Osim toga, korištenje deterdženta za pranje posuđa služi kao jednostavan i učinkovit pristup u borbi protiv žohara, posebno njemačkih žohara.
Pomiješajte jednu litru vode s četiri žlice deterdženta i nanesite ovu mješavinu na područja gdje vidite aktivnost žohara. Ovo rješenje trenutačno djeluje na gušenje i uklanjanje žohara. Još jedan prirodni lijek za hvatanje ovih nametnika je talog kave. Aroma kave mami žohare, čineći mljevenu kavu privlačnim mamcem. Da biste napravili ovu zamku, stavite talog kave u papirnatu šalicu, a zatim je stavite u staklenku napunjenu vodom.
Postavite staklenku na mjesta gdje ste primijetili aktivnost žohara. Miris kave će privući žohare u staklenku, ali oni će biti zarobljeni unutra i neće moći pobjeći. Za petu metodu, sok od limuna posjeduje prirodna antipatogena svojstva koja pomažu u odbijanju žohara. Da biste primijenili ovu tehniku, pomiješajte dvije do tri žlice limunova soka s nekoliko litara vode, zatim u mješavinu namočite krpu i prebrišite oštećene površine u vašem domu.
Ova metoda je jednostavna, učinkovita i pruža ugodan, osvježavajući miris. Kako biste spriječili ulazak žohara, ključno je održavati svoj dom čistim i ograničiti im pristup. Evo nekoliko korisnih savjeta: Osigurajte dosljedno čišćenje: održavajte kuhinju i druge prostore organiziranima, posebice uklanjanjem svih ostataka hrane.
Pravilno skladištenje hrane je ključno: Koristite hermetičke posude za čuvanje hrane. Zatvorite sve otvore i pukotine kako biste popravili oštećenja koja omogućuju ulazak žoharima. Upravljajte otpadom redovitim pražnjenjem spremnika i osiguravanjem da su dobro zatvoreni. Provedba ovih strategija omogućuje vam učinkovitu borbu protiv žohara bez potrebe za štetnim kemikalijama.