Iritantno i zamorno doista ispada kada se pojedinac probudi usred sna. Događa se mnogim ljudima, a razlozi mogu biti različiti od stresa i tjeskobe do neke nelagode ili promjena okoline. Što učiniti kad se probudite usred noći?

Ostani u krevetu. Ako se probudite, pokušajte se opustiti. Vrati se na spavanje. Većina stručnjaka (uključujući dr. Luo) preporučuje ostanak u krevetu i isprobavanje tehnika opuštanja poput progresivnog opuštanja, vježbi disanja ili slušanja bijelog šuma.

Ustanite ako ne možete zaspati. Ako ne možete zaspati nakon što ste bili u krevetu 10-15 minuta, ustanite iz kreveta. Idite u drugu sobu, gdje je tiho i mračno, i započnite neku tihu aktivnost. Nemojte uključivati ​​ništa što zahtijeva razmišljanje ili što je mentalno vrlo aktivno. Na primjer, pročitajte knjigu. Kada počnete osjećati pospanost, vratite se u krevet.

Provjera vremena: Jedna od najčešćih pogrešaka je provjera vremena na telefonu. To može povećati vaš stres i otežati povratak u san. Sadržaj telefona također može biti stimulativan i dodatno otežati opuštanje. Korištenje uređaja: Izbjegavajte korištenje elektroničkih uređaja, poput telefona, jer svjetlo zaslona može ometati ponovno zaspanje. Podesite svoj unutarnji sat:

Jedan od ključnih igrača u kvaliteti sna je vaš unutarnji sat ili ono što se također naziva cirkadijalni ritam. Često buđenje tijekom noći može signalizirati neusklađenost između vašeg unutarnjeg sata i rasporeda spavanja i buđenja. Evo nekoliko savjeta za promjenu vašeg unutarnjeg sata: Buđenje u isto vrijeme: pokušajte se probuditi u isto vrijeme svaki dan, čak i vikendom.

Promjena vremena obroka: Vrijeme obroka može utjecati na vaš ritam. Pokušajte jesti u polu-redovitim intervalima. Uzimanje melatonina: razmislite o uzimanju melatonina kao dodatka, koji bi mogao pomoći spavanju u kombinaciji s gore navedenim.

BONUS TEKST:

A jedna od najfascinantnijih stvari o ljudskom tijelu je njegova sposobnost regeneracije; posebno jetra. Vrlo moćan organ koji se može oporaviti i obnoviti čak i nakon što ga oštetimo ili uklonimo dobar dio. Ova sposobnost regeneracije gotovo je jedinstvena u ljudskom tijelu.

Osim dekontaminacije krvi, proizvodnje žuči i skladištenja hranjivih tvari, jetra se može regenerirati čak i kad joj je izrezano 70 posto tkiva. Drugi dio koji ostane iza sebe počinje se regenerirati velikom brzinom dok ne postigne svoju masu i vrati funkciju. Može potrajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ali konačno, jetra je u potpunosti obnovljena: oko 97% regeneracije je završeno.

Ova regeneracija važna je iz evolucijske perspektive jer omogućuje tijelu da preživi i nastavi normalno funkcionirati i nakon teških ozljeda ili operacija. To je i razlog zašto su transplantacije jetre uspješne: darivatelj može dati dio svoje jetre, a oba organizma (donor i primatelj) mogu regenerirati svoja tkiva i nastaviti s normalnim životom.

Regeneracija jetre je fenomen posebnih stanica koje se mogu brzo dijeliti i rasti. Samo je jetra unutarnji organ u tijelu koji je sposoban za tako brz oporavak. Iako su mnogi dijelovi tijela sposobni za neki oblik regeneracije, poput kože koja zacjeljuje nakon posjekotine, jetra je jedini unutarnji organ koji se može tako učinkovito i brzo oporaviti.

Iako je jetra čvrsta i može se regenerirati, dugoročno zdravlje je jedna stvar do koje mogu dovesti pretjerana konzumacija alkohola, loša prehrana i virusne infekcije poput hepatitisa, kao faktori rizika. Ciroza bi na kraju mogla biti među smrtonosnim stanjima, u slučajevima kada je regenerativna izvedba organa smanjena.

Ovo onda naglašava izuzetno razmatranje koliko je zdravlje jetre vitalno za tijelo budući da je vrlo jaka, ali daleko od neuništive.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here