Za vas danas imamo studiju koja se tiče osobne higijene, točnije tema koju danas obrađujemo je proces tuširanja. Shvaćamo da ponekad želite uzeti jedan na brzinu i završiti s tim. Ali način na koji ga uzimate nije preporučljiv… Mogli biste biti šokirani koji dio vašeg tijela ugošćuje najviše bakterija i što se može dogoditi ako se ne čisti nepropisno i dosljedno!

dr. Karan Raj bavi se toliko svakodnevnim pitanjima tjelesne higijene i toliko uobičajenim mitovima da skreće pozornost na zdravstvene probleme koji tinjaju u pozadini. Uključite se u intelekt ovog gurua i pronaći ćete zlatni rudnik činjenica o ljudskom tijelu i optimalnim režimima njege tijela. Prema riječima dr. Raj, čak i oni koji se tuširaju svaki dan zanemaruju dobro čišćenje pupka. Kaže se da je to jedan od najprljavijih dijelova tijela.
Ovo posebno područje može nakupiti bakterije, prljavštinu različitih vrsta, mrtvu kožu, vlakna i sve ostale otpatke te vrste.

Stoga samo pranje vodom ili puko kupanje nije dovoljno. Nikada ne koristite oštre predmete za čišćenje! Takvi alati mogu uzrokovati značajne ozljede i izazvati infekciju. Vata će bolje očistiti pupak. Pupak se mora vrlo pažljivo oprati i osušiti. Doktori imaju tople i vlažne nabore kao pogodne za gljivice koje rezultiraju peckanjem uz crvenilo i neugodan miris. Učinkovito čišćenje pupka podrazumijeva namazanje malom količinom maslinovog ili kokosovog ulja i ostavljanje da odstoji 10-15 minuta prije ispiranja.

Nanesite ulje, a zatim očistite pupak sapunom i vodom. Dosljednost je sve u ovome, posebno na početku treninga. Neki ljudi počinju i završavaju dan pranjem pod tušem. Neki to mogu učiniti u različito doba dana, ali liječnik ima važnu poruku za sve njih. Jeste li ikada pomislili da često tuširanje može naštetiti vašem zdravlju, a posebno koži?

Većinu vremena, osobito u sparnim ljetnim danima, teško je odoljeti porivu za osvježenjem i opuštanjem, stoga se većina nas prepušta ne obazirući se na moguće štetne učinke mnogo puta dnevno. Možda je iznenađenje da zdravstveni djelatnici ističu rjeđe tuširanje kao stvarnu ključnu korist za našu kožu! Dermatologinja Mary Stephenson napominje da svakodnevno tuširanje možda nije potrebno.

Osobni čimbenici kao što su tip kože, dob i razina aktivnosti prvenstveno određuju koliko se često netko tušira.Liječnički savjet je da se tuširate svaka 2-3 dana, prilično iznenađujuće. Volite li se tuširati ili volite kupku? Tuš može uštedjeti 50% više vode u usporedbi s kadom. Potrebno je voditi računa o trajanju tuširanja; dovoljno je i optimalno od 5–7 minuta.

Prema njegovim riječima, učestalo tuširanje može lišiti kožu njenih prirodnih ulja i funkcije zaštitne barijere, što dovodi do suhoće i iritacije, a ponekad i do osipa ili crvenila. Kaže da tuširanje u principu nikad ne bi trebalo trajati duže od tri minute. Također sugerira da bismo se trebali češće tuširati kada smo aktivniji, uz više treninga ili fizičkog rada jer to može pridonijeti povećanom znojenju.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here