OVO JE MOGUĆI UZROK AUTIZMA! Revolucionarno otkriće naučnika: Ključna je TRUDNOĆA!

Prema rezultatima najnovije studije, buduće mame bi trebalo da budu posebno obazrive tokom 9 meseci trajanja tzv. drugog stanja.

 

 

 

 

Naučnici već dugo istražuju poreklo autizma, a nedavna studija može doneti nova saznanja o ovom kompleksnom poremećaju. Prema najnovijim saznanjima, infekcije poput prehlade ili gripa tokom trudnoće mogu značajno uticati na razvoj autizma kod dece.

Istraživanje je otkrilo da odgovor imunog sistema trudnice na virusnu infekciju može ometati rast bebinog mozga. Iako se ranije smatralo da su ženski embrioni manje pogođeni ovim efektima, rezultati pokazuju da je čak jedna trećina muških embriona bila podložna negativnim posledicama. Ova saznanja podržavaju teoriju da je autizam češći kod dečaka nego kod devojčica.

U okviru studije, istraživači su simulirali virusne infekcije kod miševa i posmatrali kako se razvijaju fetusi kada se imunološki sistem majke aktivira zbog prehlade ili gripa. Ovaj proces, poznat kao aktivacija imuniteta majke (MIA), može izazvati visoke nivoe citokina i hemokina koji pređu placentnu barijeru, utičući na razvoj bebinog mozga.

MIA se javlja kada imunološki sistem reaguje na infekciju, proizvodeći hemokine i citokine koji su ključni za borbu protiv patogena. Iako su citokini neophodni za zaštitu organizma, njihovo povećanje može uzrokovati probleme, posebno tokom prenatalnog razvoja. Naime, fetalni mozak je izuzetno osetljiv na promene u okruženju, što može rezultirati različitim poremećajima u ponašanju kasnije u životu.

Irena Sančez Martin, postdoktorska istraživačica na CSHL-u, ističe da su njeni eksperimenti pokazali da virusne infekcije tokom trudnoće mogu usporiti razvoj embrionalnog mozga. Ona se fokusirala na to kako prenatalna upala može uticati na strukturu mozga i formiranje neuronskih mreža, koje su od suštinskog značaja za normalan razvoj.

Važno je napomenuti da njeno istraživanje ne obuhvata sve faktore koji mogu izazvati prekomernu reakciju imunološkog sistema, poput gojaznosti ili vakcinacije. Iako su vakcine često predmet rasprave, istraživanja pokazuju da one ne uzrokuju autizam i mogu čak pružiti zaštitu prenoseći antitela sa majke na fetus.

Jedno od ključnih otkrića studije je to da, iako se čini da su ženski embrioni bolje zaštićeni, značajan broj muških embriona pokazuje znake oštećenja u razvoju koji su povezani sa autizmom. Podaci ukazuju da je autizam četiri puta češći kod dečaka nego kod devojčica, što ukazuje na potrebu za daljim istraživanjima u ovom području.

 

 

 

 

Rana dijagnoza autizma je od izuzetnog značaja, jer trenutno ne postoje efikasni tretmani. Studija sugeriše da bi razumevanje veze između virusnih infekcija i razvojem autizma moglo pomoći lekarima da identifikuju rane simptome pre nego što se dete rodi.

Iako je istraživanje još u ranoj fazi, rezultati bi mogli doneti nova saznanja o uzrocima autizma i pomoći u razvijanju preventivnih mera. U budućnosti, istraživači se nadaju da će moći detaljnije da istraže kako prehlade i grip tokom trudnoće utiču na razvoj fetusa, čime bi se otvorila vrata za bolje razumevanje ovog složenog poremećaja.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here