Stručnjaci su sve više zabrinuti zbog porasta slučajeva raka među mlađim osobama, a Nicholas DeVito, onkolog iz Sjeverne Karoline, pozabavio se ovim alarmantnim trendom. Istaknuo je sve veći priljev pacijenata mlađih od 45 godina koji posjećuju njegovu kliniku. DeVito i njegovi kolege primijetili su demografsku promjenu posljednjih godina, pripisujući tu promjenu prvenstveno konzumaciji ultraprerađene hrane.
Podaci pokazuju da je od 1990. do 2019. došlo do zabrinjavajućih 79 posto porasta slučajeva raka među mladim pojedincima u svijetu, s odgovarajućim 28 posto povećanjem smrtnosti unutar ove demografske skupine. Sjedinjene Države nalaze se na šestom mjestu po stopi ranog početka raka, a projekcije sugeriraju da će ta brojka nastaviti rasti kako desetljeće odmiče.
Gotovo 75 posto hrane koja se konzumira u SAD-u sastoji se od ultra-prerađenih namirnica, koje su krcate štetnim sastojcima i aditivima. Za razliku od Europe, gdje su propisi stroži, u Americi je nadzor nad ovim proizvodima prilično ograničen. DeVito ističe istraživanje koje uspostavlja jasnu vezu između unosa ultraprerađene hrane i povećanog rizika za razne vrste raka, uključujući rak gušterače, dojke i debelog crijeva.
Prethodne studije također su pokazale da ova hrana može poremetiti crijevni mikrobiom, oštetiti sluznicu crijeva i dovesti do kroničnih upalnih bolesti, dodatno povećavajući rizik od raka. Specijaliziran za gastrointestinalne karcinome poput raka želuca i debelog crijeva, DeVito naglašava značajan utjecaj prehrane na prevenciju raka. Zalaže se za strožu regulaciju prehrambenih aditiva i povećanje mogućnosti zdravije hrane, pozivajući političare i čelnike industrije da javnom zdravlju daju prioritet.
Stručnjaci upozoravaju da je, uz masnoće i šećer, važno voditi računa i o sastojcima koji se nalaze u hrani. Mnoge namirnice označene kao “zdrave” često su prepune umjetnih komponenti, što ih svrstava u ultraprerađenu hranu. Potrošačima se savjetuje da biraju proizvode koji sadrže manje od pet sastojaka i da se klone onih s nazivima koje je teško izgovoriti.
DeVito naglašava potrebu za jedinstvenim djelovanjem za očuvanje javnog zdravlja, uspoređujući to s učinkovitim mjerama koje se poduzimaju za kontrolu upotrebe duhana. Uvjeren je da se usporediva strategija može primijeniti za hranu kako bi se smanjile šanse od raka i drugih bolesti povezanih s prehranom. Kako se sve više mladih pojedinaca suočava sa značajnim zdravstvenim problemima, ova tema dobiva sve veću važnost, a razumijevanje utjecaja prehrane na prevenciju raka se širi.
BONUS TEKST;
Led se ne nalazi samo u ledenjacima na Zemlji; također je značajan u raznim nebeskim tijelima diljem našeg sunčevog sustava i šire. Na primjer, Enceladus, Saturnov mjesec, i Europa, Jupiterov mjesec, imaju sloj leda na svojim površinama koji ispod sebe skriva ogromne oceane tekuće vode. Ovi mjeseci predstavljaju neke od najintrigantnijih kandidata u potrazi za izvanzemaljskim životom, budući da se smatra da skriveni oceani stvaraju okruženja pogodna za život.
Štoviše, intrigantna pojava koja se naziva “crni led” ili “vododjelnica” odvija se u međuzvjezdanom prostoru. Ova vrsta leda nastaje kada se molekule leda stapaju s česticama prašine prisutnim u svemiru, što rezultira mješavinom koja upija svjetlost, čineći led tamnijim od uobičajenog. Ovi “crni ledovi” nalaze se u prašnjavim diskovima koji okružuju mlade zvijezde, gdje imaju ključnu ulogu u procesu formiranja planeta.
Osim različitih struktura i komponenti koje led može imati u svemiru, on igra značajnu ulogu u formiranju različitih astronomskih tijela, uključujući komete i asteroide, koji često imaju slojeve leda. Buduća istraživanja leda u svemiru mogla bi poboljšati naše razumijevanje ne samo formiranja planeta, već i mogućih uvjeta za život izvan našeg planeta.