– Za danas smo vam spremili dvije jako zanimljive priče i teme. Prva je jedna jako iskrena ispovijest, a nakon toga idemo malo da zaronimo i u čudnovati životinjski svijet….

Kad sam imao osam godina, bol je bila žestoka dok je moja majka odlazila, ostavljajući za sobom riječi rastanka da se nesvjesno udala i rodila dijete koje će patiti cijeli život, opterećujući me. Mislila je da zaslužuje bolji život. Srećom, moj tata je postao moj doživotni partner, vjerujući da će mi pomoći u školovanju, kupio mi je prvi auto i rekao da sam ja najbolja stvar koja mu se ikada dogodila.

Nedavno nam se obratila majka u nevolji, tražeći pomoć, koja je nasilno deložirana iz suprugove kuće. Iako nije bio zlonamjeran prema bilo kome, doduše ovo je bio prvi koji je potaknuo poriv da se izrazi prezir prema drugom ljudskom biću. Tata, zaista sam ti zahvalna na podršci.

BONUS TEKST:

Aksolotl, često poznat kao meksička hodajuća riba, dobro je poznati vodozemac i oličenje zapanjujućih regenerativnih sposobnosti. Aksolotl može regenerirati ne samo svoje udove, već i leđnu moždinu, srce i druge unutarnje organe. Iznenađujuće, ako aksolotl izgubi ud, može ponovno regenerirati cijelu strukturu, savršeno, bez ostavljanja traga. Istraživači su stoga posebno zainteresirani za ovu nevjerojatnu regenerativnu moć koju treba dalje proučavati za buduće primjene u medicini za regeneraciju ljudskih tkiva, pa čak i cijelih organa.

Još jedan upečatljiv primjer nevjerojatne regenerativne sposobnosti nalazimo u morskim zvijezdama. Neke vrste imaju sposobnost razviti sve dijelove tijela iz jednog odsječenog dijela, a određenim morskim zvijezdama čak može izrasti potpuno novo tijelo iz jedne ruke. Ova moć nije samo zanimljiva zbog postojanja stvorenja, već i kao izvor važnih znanstvenih opažanja o razvoju regenerativnih sposobnosti. Anoles, gušter, može regenerirati svoje repove.

Regenerirani rep nije morfološki identičan originalu, ali funkcionira i pomaže gušteru u njegovim svakodnevnim aktivnostima. Fenomen regeneracije repa odražava zamršene mehanizme pomlađivanja tkiva koji uključuju epimorfnu regeneraciju kože, mišića i hrskavice. Nevjerojatni primjeri životinjske regeneracije pronađeni u životinjskom carstvu stvorili su znanost biomedicine inspiriranu mogućnošću da jednog dana možemo proizvesti ljude sposobne regenerirati izgubljene ili oštećene dijelove tijela.

Znanstvenici sada proučavaju gene i molekularne putove koji kontroliraju ove nevjerojatne sposobnosti u nadi da će prikupiti informacije koje se mogu primijeniti na ljudske terapije. Zanimljivo otkriće koje bi vas moglo zateći nespremne odnosi se na fenomen poznat kao “zlatna pravila” kako u području prirode tako iu arhitekturi. To je uobičajeni “zlatni omjer” ili “zlatna sredina” koji se često spominje i široko primjenjuje u sferama dizajna i umjetnosti tijekom različitih povijesnih razdoblja. Utjelovljuje matematički odnos koji se ostvaruje u mnogim prirodnim pojavama i ljudskim kreacijama.

Zlatni rez je iracionalan broj, oko 1,618, koji daje osjećaj proporcije između odvojenih dijelova. Točnije, to znači da je veći dio prema manjem dijelu kao cjelina prema većem dijelu. Rezultat je vrlo atraktivan odnos između komponenti na temelju omjera. U praksi, za pravokutnik dizajniran sa zlatnim rezom, duljina dužih stranica bit će 1,618 puta veća od duljine kraćih stranica. Umjetnici i arhitekti često su koristili ovaj omjer u svom radu stvarajući estetski lijepe kompozicije. Zaista je nevjerojatno shvatiti da su ljudi urođeno sposobni cijeniti ljepotu zlatnog reza.

Ovo urođeno prepoznavanje objašnjava zašto dizajneri, dok stvaraju web stranice ili oglasne kampanje, često uključuju ovaj matematički koncept tako da su vizualni elementi privlačni i skladni, izazivajući osjećaj reda i ugodne proporcije nakon gledanja onih koji posjećuju ta mjesta ili gledaju ove kampanje . Dakle, sljedeći put kada se nađete zadivljeni nekim prekrasnim djelom – bilo da je riječ o umjetnosti ili arhitekturi – znat ćete da njegovu privlačnost duguje matematičkoj formuli koja je imala svoj duboki utjecaj raširen po cijelom našem okruženju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here