- U svijetu se veljača obilježava kao Svjetski dan borbe protiv raka. Ova inicijativa, koju je pokrenula Unija za međunarodnu kontrolu raka, ima za cilj povećati svijest, educirati javnost i potaknuti zajedničke, individualne i nacionalne napore prema prevenciji i liječenju raka na međunarodnoj razini.
U Hrvatskoj od malignih tumora prevladavaju rak debelog crijeva, rak pluća, rak dojke i rak prostate. Unatoč tome što čini samo 10% globalne populacije, bolest i dalje predstavlja značajan zdravstveni rizik u Europi, predstavljajući otprilike 25% svih slučajeva i oko 20% svih smrtnih slučajeva u svijetu.
Štoviše, odgovarajući odabir hrane ima potencijal poboljšati dobrobit bolesne osobe. Stručnjaci savjetuju da svaki obrok treba sadržavati barem dvije trećine namirnica biljnog podrijetla, dok proteine životinjskog podrijetla ograničite na najviše jednu trećinu.
Ovaj prikaz tanjura, koji je stvorio Američki institut za istraživanje raka kako bi zagovarao prevenciju raka, ocrtava različite kombinacije hrane zajedno s njihovim prednostima i nedostacima.
Dr. Amy Morris ima bogato iskustvo u prevladavanju raka, jer je i sama pobijedila tu bolest. Trenutačno često dijeli smjernice o borbi protiv raka i očuvanju zdravlja putem platformi društvenih medija. Nedavno je postavila video na svoj TikTok račun u kojem govori o hrani koju treba izbjegavati kada se nosi s kancerogenim tumorom, kao i o drugim korisnim prehrambenim izborima.
Posjedujem opsežno znanje o oporavku od raka i uspješno živim s rakom trećeg stupnja više od šest godina. U početku je preporučljivo u prehranu uključiti znatnu količinu graha i mahunarki, jer su bogate vlaknima i mogu smanjiti šanse za ponovnu pojavu raka. Osim toga, liječnik preporučuje poboljšanje prehrane s fokusom na hranu koja se temelji na proteinima.
Među najhranjivijim biljkama koje se koriste tijekom liječenja raka ili kemoterapije su one dobivene iz biljaka. To se odnosi na hranu bogatu vitaminima i mineralima. Posljedično, osobe koje se ne osjećaju dobro trebale bi u svoju prehranu uključiti znatnu količinu voća, povrća i žitarica. Kada je riječ o životinjskim proteinima, preporučljivo je odlučiti se za nemasne izvore poput ribe i piletine.
- Konzumacija alkohola povećava vjerojatnost razvoja raka ili ponovnog pojavljivanja bolesti. Preporučljivo je ili izbaciti ili barem smanjiti njegov unos. Drugo sporno pitanje odnosi se na mesne prerađevine, poput salama, slanine i raznih mesnih jela, koji se povezuju s povećanim rizikom od raka. Ovaj liječnik se zalaže za minimiziranje ili izbjegavanje ovih stavki kad god je to moguće. Osobe kojima je dijagnosticiran rak trebale bi biti obaviještene o promjenama koje se događaju u njihovim tijelima, budući da obično posjeduju kompromitiran imunološki sustav koji zahtijeva jačanje odgovarajućim izborom prehrane i prehrane.