- Svatko od nas je barem jednom doživio ovaj neobičan osjećaj pada s visokog položaja, dok smo također osjećali mješavinu ugode i uzbuđenja – iskustvo koje se često zanemaruje i umjesto toga nas navodi da vjerujemo da “skačemo iz sna”. Ovaj fenomen, koji su mnogi ljudi osobno iskusili na jedinstven način, zapravo ima znanstveno objašnjenje i poznat je kao hipnički trzaj. U nastavku ćemo razgovarati o specifičnim razlozima zašto se ova emocija javlja, načinu na koji ona utječe na naš san i specifičnoj svrsi naših snova, kao io tome kako možemo poboljšati njihovu kvalitetu.
Kada spavate, vaše tijelo prolazi kroz različite faze sna, a prva faza je vrijeme tijekom kojeg se fizički atributi poput otkucaja srca i disanja smanjuju. Kod nekih osoba, posebice onih iscrpljenih, mozak će brže prolaziti kroz ove faze, što može dovesti do konfuzije u tijelu i naglog trzaja. Taj se trzaj naziva hipničkim trzajem, osjećaj je sličan naglom padu ili “padanju” iz sna, a često je povezan s konzumacijom stimulansa poput kofeina i nikotina.
Čimbenici koji mogu povećati vjerojatnost hipničkih trzaja uključuju:
Kofein: Potiče živčani sustav, a konzumiranje nekoliko sati prije spavanja može nepovoljno utjecati na kvalitetu sna.Pobuđivači nikotina: Slično kofeinu, nikotin može povećati učestalost ovih pokreta.Nedostatak sna: Iscrpljenost spavanjem može dovesti do brzog napredovanja kroz faze sna, što može zbuniti mozak i tijelo.
U suštini, hipničko trzanje je uobičajena komponenta usporavanja tijela tijekom spavanja, međutim, može vas povremeno probuditi s osjećajem nelagode ili neusklađenosti.Neki od primarnih razloga zbog kojih imamo snove su: Emocionalna obrada: snovi olakšavaju sposobnost mozga da se nosi sa svakodnevnim gnjavažama, brigama i traumama, što pomaže mozgu da se oslobodi negativnih emocija.
- Zadržavanje pamćenja: tijekom REM faze spavanja, mozak ažurira i kombinira informacije koje su prethodno pohranjene tijekom dana, što poboljšava pamćenje i učenje. Kreativnost: Mnogi umjetnici, pisci i znanstvenici koriste snove kao izvor kreativnosti, jer im omogućuju da se pozabave novim idejama i rješenjima. U suštini, sanjanje je način na koji mozak komunicira s našim unutarnjim emocijama, što nam omogućuje da shvatimo svakodnevne poteškoće na dubljoj razini.