Mogu li mirišljave svijeće biti štetne? Mišljenje stručnjakinje, dr Svetlane Stevanović

Mirišljave svijeće postale su omiljeni dodatak za stvaranje prijatnog ambijenta, često ih susrećemo u kafićima, restoranima, a mnogi ih koriste i kod kuće za neutralizaciju dima i drugih mirisa. Iako djeluju kao praktično rješenje za poboljšanje atmosfere, postavlja se pitanje sigurnosti njihovog korištenja. Prema riječima dr Svetlane Stevanović, profesorice na Univerzitetu Dikin u Melburnu, ove svijeće mogu emitovati niz hemikalija koje mogu imati nepovoljan učinak na zdravlje.

Potencijalno štetne hemikalije u svijećama

Dr Stevanović objašnjava da mirišljave svijeće, kao i vosak i mirisne tvari koje oslobađaju, ispuštaju isparljiva organska jedinjenja (VOC) te male čestice koje se zadržavaju u zraku. Ove čestice ulaze u naše disajne puteve tokom sagorijevanja svijeća, što može izazvati negativne zdravstvene efekte. Tokom upotrebe mirišljavih svijeća dolazi do oslobađanja čestica koje, kada uđu u pluća, mogu prouzrokovati niz neželjenih efekata poput iritacije respiratornog sistema i drugih zdravstvenih problema.

Simptomi i negativni efekti

Dr Stevanović ističe da zagađenje zraka u zatvorenom prostoru može biti ozbiljno, često i značajnije nego ono na otvorenom, zbog manjka cirkulacije zraka. Neki od simptoma koje mogu uzrokovati mirisne svijeće uključuju:

  • iritaciju očiju, nosa i grla,
  • glavobolju i vrtoglavicu,
  • mučninu i gubitak koordinacije,
  • moguće oštećenje unutarnjih organa kao što su jetra i bubrezi.

Takođe, neki ljudi mogu osjetiti alergijske reakcije ili pojavu hroničnih glavobolja usljed dugotrajnog izlaganja ovim česticama.

I drugi kućni proizvodi doprinose zagađenju

Osim svijeća, dr Stevanović naglašava da i drugi često korišteni proizvodi poput boja, sredstava za poliranje namještaja i tapeta oslobađaju isparljive hemikalije. Sve ove tvari u kombinaciji mogu dodatno opteretiti kvalitet zraka u zatvorenom prostoru, čineći ga manje zdravim za disanje.

Prirodni voskovi – sigurniji, ali ne nužno i bez rizika

Postoji opće mišljenje da su svijeće od soje ili pčelinjeg voska sigurnije od onih koje sadrže parafin. No, dr Stevanović naglašava da „prirodno” ne znači uvijek i „sigurno”. Dok se prirodni voskovi smatraju manje toksičnim, i dalje ispuštaju određene spojeve tokom sagorijevanja. Nazivanje proizvoda “organskim” ili “prirodnim” ne može biti garancija da su ti proizvodi u potpunosti bezopasni.

Preporuke za sigurnu upotrebu mirišljavih svijeća

Kada koristimo mirišljave svijeće u zatvorenim prostorima, u suštini unosimo dodatne zagađivače u zrak, a to može biti problematično posebno ako se koriste često. Da bi se smanjila izloženost potencijalno štetnim česticama, preporučuje se nekoliko koraka:

  • Provjetravanje prostora – Redovno otvaranje prozora i vrata može značajno smanjiti koncentraciju čestica u zraku.
  • Umjereno korištenje svijeća – Dr Stevanović savjetuje da ne palimo svijeće često i da se zadržimo na povremenom korištenju.
  • Odabir biljaka za prečišćavanje zraka – Dodavanje biljaka u dom može pomoći u prirodnom pročišćavanju zraka, budući da neke biljke imaju sposobnost apsorpcije određenih zagađivača.

Biljke koje mogu poboljšati kvalitet zraka

Ako ste ljubitelj mirišljavih svijeća, ali vas brine kvalitet zraka u domu, možete razmisliti o dodavanju biljaka koje prečišćavaju zrak, kao što su:

  • Zeleni ljiljan – poznat po sposobnosti filtriranja formaldehida i drugih štetnih tvari,
  • Svekrvin jezik – pomaže u uklanjanju isparljivih organskih jedinjenja,
  • Bambusova palma – poznata po svojoj efikasnosti u apsorpciji formaldehida.

Ove biljke mogu pomoći u apsorpciji toksina, što može dodatno smanjiti uticaj mirišljavih svijeća na kvalitet zraka u vašem domu.

Umjerenost je ključ

Zaključno, iako mirišljave svijeće pružaju ugodnu atmosferu, važno je koristiti ih umjereno i redovno provjetravati prostor. Izbor svijeća napravljenih od soje ili pčelinjeg voska može biti bolji, ali svejedno nije potpuno oslobođen rizika. Dr Stevanović savjetuje ljubiteljima mirišljavih svijeća da ne zaborave na važnost ventilacije i prečišćavanje zraka, te podsjeća da “prirodno” ne znači uvijek i “sigurno”.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here