Mekinje su onaj dio naše prehrane koji se često zanemaruje, a zapravo predstavljaju pravo blago korisnih minerala i vlakana koji izuzetno pozitivno djeluju na probavni sustav. Površina zobenih pahuljica često se nalazi na ili kao nusproizvod mljevenja žitarica poput pšenice, raži, pira, heljde i zobi, ove male, ali moćne namirnice pružaju puno više od same zobene kaše.
Kada govorimo o zdravoj prehrani, prve namirnice koje nam padaju na pamet su voće i povrće. Ali mekinje su vrlo često podcijenjene unatoč tome što su vrlo korisne. Ima visok sadržaj vlakana zbog čega ovi proizvodi ne samo da pomažu u održavanju normalne tjelesne težine, već i podržavaju zdravo mršavljenje. Osjećaj sitosti koji traje satima daju vlakna mekinja i nećete biti u iskušenju nezdravih zalogaja između obroka.
Osim doprinosa kontroli tjelesne težine, vlakna mekinja aktivno sudjeluju u potpori probavnog sustava. Pridonosi pravilnom odlaganju ostataka hrane iz crijeva ne dopuštajući njihovo nakupljanje i time olakšava ono što se obično naziva čišćenje crijevnih naslaga. Zbog ovih pozitivnih učinaka mekinje se često savjetuju kao značajna komponenta u prehrani koja osigurava zdravu probavu.
No, mekinje nisu korisne samo zbog visokog sadržaja vlakana. Također su bogate esencijalnim vitaminima, posebno vitaminima B koji su neophodni za pravilan rad živčanog sustava. Osim toga, mekinje su bogate vitalnim mineralima poput kalija, željeza, kalcija i magnezija koji imaju važnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja organizma. Dodavanje mekinja u vašu svakodnevnu prehranu jednostavno je poput posipanja po doručku ili ugradnje u zdrave grickalice. Na taj način ne samo da ćete dobiti sve nutritivne prednosti, već ćete i diverzificirati svoju prehranu. Sljedeći put kada planirate svoj jelovnik ne zaboravite uključiti mekinje — malu, ali vrlo učinkovitu komponentu za vaše izvrsno zdravlje.Ako vam je ova informacija korisna, podijelite je sa svojim prijateljima kako bi i oni izvukli prednosti iz mekinja!
BONUS TEKST:
Znate li što je “panda diplomacija”? To je stoljećima stara praksa slanja pandi u znak prijateljstva i dobre volje između Kine i drugih naroda. Najstarija praksa ovoga dolazi iz dinastije Tang kada su kineski carevi slali pande japanskim carevima kao dar. U novijoj povijesti, sredinom 20. stoljeća, posebice tijekom Hladnog rata, mnogo se govorilo o modernoj “panda diplomaciji”.
“Panda diplomacija” je spoj kulture, politike i zaštite prirode. Dok na površnoj razini to uključuje jednostavno davanje ili posuđivanje životinja, to je zapravo višestruki diplomatski alat putem kojeg Kina učvršćuje svoje veze s drugim zemljama, promiče svoju kulturu i podupire napore za očuvanje pandi. Stoga sljedeći put kad vidite pande u svom lokalnom zoološkom vrtu, sjetite se da možda postoji više od jedne pande, ali iza njih sigurno stoji cijela povijest međunarodnih odnosa i strategija.
Trenutno se diplomacija pandi dosta promijenila. Kina ne šalje samo pande; nego ih iznajmljuje drugim državama na dulja razdoblja, pod različitim uvjetima i uglavnom uz visoke godišnje troškove, poput deset godina. Primatelj pandi, primjerice, plaća Kini oko milijun dolara godišnje po paru pandi, a svi mladunci koji se okote tijekom razdoblja posudbe također se proglašavaju kineskim vlasništvom i moraju biti vraćeni u budućnosti u određeno vrijeme.
“Panda diplomacija” zanimljiv je spoj kulture, politike i zaštite prirode. Iako se naizgled čini samo čin davanja ili posuđivanja životinja, na površini je mnogo više: alat kineske diplomacije za povezivanje bližih veza s drugim zemljama, promicanje njihove kulture i čak usmjeravanje sredstava u napore za zaštitu pandi. Kad idući put budete posjetili pande u zoološkom vrtu, sjetite se da ti slatki medvjedići predstavljaju povijest međunarodnih odnosa i strategija.
Panda diplomacija je zanimljiva mješavina kulture, politike i očuvanja prirode. Davanje ili posuđivanje pandi može izgledati kao otvoren slučaj; to je sve samo ne. To je višeslojni diplomatski instrument pomoću kojeg Kina uspostavlja bliže odnose s drugim nacijama, propagira svoju kulturu i podupire napore u zaštiti pandi. Dakle, kada sljedeći put pljesnete očima na one jednobojne medvjede u zoološkom vrtu… sada znate.