Anketa u Hrvatskoj: Koju državu mrzite? – Neočekivani odgovori

Jedna zanimljiva anketa sprovedena u Hrvatskoj izazvala je veliku pažnju javnosti, postavljajući jednostavno, ali provokativno pitanje: “Koju državu najviše mrzite?” Naizgled provokativno pitanje otkrilo je stavove građana Hrvatske koji su u velikoj meri iznenadili mnoge.


Cilj ankete

Primarni cilj ankete bio je ispitati odnos Hrvata prema drugim državama i narodima, sagledavajući potencijalne predrasude, stereotipe i osećaje koji su se razvijali kroz istoriju i društvene okolnosti. Ankete ovog tipa često služe kao alat za razumevanje međudržavnih odnosa na ljudskom nivou.


Rezultati koji pomeraju granice očekivanja

Odgovori ispitanika bili su daleko od uniformnih, a mnogi su ih smatrali izuzetno neočekivanim. Dok su neki direktno spominjali države iz regiona, poput Srbije ili Bosne i Hercegovine, drugi su pokazali mnogo širi pogled na svet, iznoseći stavove o globalnim silama poput SAD-a, Rusije ili Kine.

Najinteresantniji detalji ankete uključuju:

  • Dominantne predrasude prema susedima: Iako su susedi često na meti kritika, veliki broj ispitanika istakao je da zapravo nemaju konkretan osećaj mržnje prema bilo kojoj zemlji.
  • Globalne sile pod lupom: Mnogi su izrazili nezadovoljstvo prema politikama velikih svetskih sila, optužujući ih za uplitanje u unutrašnje poslove drugih zemalja.
  • Osvežavajuća perspektiva mladih: Mladi ispitanici često su naglašavali da “mržnja prema drugim državama” nije deo njihovog pogleda na svet.

Zanimljive izjave

 

Jedna od ispitanica, starija gospođa iz Zagreba, izjavila je:
“Nema smisla mrziti bilo koju državu. Mržnja ne donosi ništa dobro, a svaka zemlja ima svoje dobre i loše strane.”
S druge strane, jedan mladić iz Splita rekao je:
“Ne slažem se sa politikama nekih država, ali to nije razlog za mržnju. Mi smo premali da bismo gubili vreme na te stvari.”


Zaključak i značaj ankete

Anketa je pokazala da uprkos tenzijama koje povremeno izbijaju između država u regionu, građani Hrvatske često imaju mnogo tolerantniji stav nego što bi se moglo očekivati. Mnogi su naglasili važnost međusobnog razumevanja i saradnje, dok su negativni stavovi prema pojedinim državama bili u manjini.

Ovakvi rezultati pružaju nadu da su predrasude sve manje prisutne među narodima Balkana i da postoji želja za miroljubivim suživotom. Ankete ovog tipa mogu igrati ključnu ulogu u rušenju stereotipa i promovisanju dijaloga.

Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here