• “Ostani sada na toj koti i prijavi prolazak Zagreba”, jedna je od završnih riječi koje je kontrolor leta u Zagrebu uputio pilotu leta JP 550. Nekoliko sekundi kasnije dogodila se zrakoplovna nesreća čiji je broj vrijedan spomena.Naime, u svjetskim razmjerima izravan sudar dvaju zrakoplova u letu iznimno je neuobičajen, a to se dogodilo na nebu iznad Vrbovca, oko 35 kilometara od Zagreba, 10. rujna 1976. godine.

Tijekom Hladnog rata Jugoslavija se nalazila na granici između Istoka i Zapada. Preleti koji su prelazili preko teritorija SFRJ bili su uobičajeni, jer mnoge zapadne zrakoplovne kompanije nisu mogle letjeti iznad područja istočne Europe koja su u to vrijeme bila pod kontrolom Sovjetskog Saveza.

Zrakoplov DC-9 jugoslavenske kompanije Inex Adria poletio je u Splitu u 10:48 sati, au zrakoplovu je bilo 5 članova posade i 108 putnika. Prethodno je iz londonske zračne luke Heathrow za Tursku poletio još jedan zrakoplov, Hawker Sideli Trident 3B, u vlasništvu British Airwaysa, s 54 putnika i 9 članova posade.

Bila je to zadnja poruka iz zrakoplova Inex Adrije. Nesreća se, prema izvješću o zrakoplovnoj nesreći koju je 1982. godine sačinio Jugoslavenski komitet za promet i veze, dogodila u 10:14:41 sati. Zrakoplovi su se susreli na visini od 10.000 metara brzinom od oko 900 kilometara na sat.

Analiza olupine pokazala je da je lijevo krilo zrakoplova Inex Adria zahvatilo pilotsko sjedalo i prednji dio zrakoplova British Airwaysa. Eksplozivna dekompresija Tridenta dovela je do raspadanja prednjeg dijela vozila – Trident je zatim pao na tlo s repom i kratko otklizao. DC-9 je izgubio više od trećine lijevog krila, što je odmah dovelo do poniranja nosa i slijetanja na zemlju, prvo je pogođeno desno krilo. Nitko od 176 osoba u oba zrakoplova nije bio živ.

Policajac koji je prvi stigao na mjesto nesreće izvijestio je da je beba na tlu i da je u blizini britanskog zrakoplova pokazivala znakove života, no to nije bilo dovoljno za njegovo spašavanje.

Skrivitelj nesreće je Kontrola zračnog prometa Zagreb. Unatoč činjenici da je promet nad Jugoslavijom bio značajan, tehnologija zaposlenika za kontrolu prometa bila je zastarjela i nedostatna. Uz to, kronično je nedostajalo kvalificiranih pojedinaca koji bi mogli izvršiti ovaj težak zadatak, piše Index.hr.

Na kraju je kontrolor letenja obavijestio jedan od zrakoplova da neće poletjeti. Da je informacija o načinu upravljanja letom bila dostupna zrakoplovu nekoliko sekundi ranije, nesreća bi vjerojatno bila izbjegnuta.

Kontrolor letenja Gradimir Tasić (28) proglašen je krivim za zločin i osuđen na sedam godina zatvora. No, zbog revolta kolega, kazna mu je brzo smanjena. Naime, pokušao je raditi 3 dana za redom po 12 sati jer je postojao nedostatak osoblja.Tijelo i dijelovi aviona izgubljeni su na nebu.Vrbovčani ne mogu zanemariti događaj koji se zbio rujanskog dana na nebu iznad njihovih glava. Prema njihovim kasnijim izvještajima, došlo je do značajnog povećanja glasnoće, slično udaru groma.

Međutim, primijetili su dva zrakoplova koji su pali s neba. Jedan je padao ravno, drugi je kružio. Dijelovi zrakoplova, boce, torbe i drugi osobni predmeti putnika nalazili su se u krugu od nekoliko kilometara od zračne luke. Ipak, strašnije iskustvo bila su tijela koja su pala s neba. Neki su bili prepolovljeni, a neki su ostali vezani za sjedala dok su padali.

Među preminulima najviše je Nijemaca, točnije stanovnika zapadnog dijela Njemačke koji su se vraćali s godišnjeg odmora. Zbog toga je ova nesreća bila značajna u međunarodnoj javnosti.Obitelji žrtava otputovale su na mjesto pada zrakoplova nakon nesreće, tamo je bio mali križ koji je predstavljao sjećanje na katastrofu.

  • Nesreća je, međutim, zabilježena kao jedini slučaj sa smrtnim ishodom u povijesti British Airwaysa i jedan od najvećih na području bivše Jugoslavije.Pravni spor sa Srbijom
    “Radio Sloboda Evropa” počinje svoj put prema sudovima u Srbiji, koju je Ustavni sud 2016. presudom povodom ovog slučaja smatrao jednom od pravnih nasljednica SFRJ, radi naplate naknade štete.

Jedna je inicijativa British Airwaysa koja je rezultirala sudom u Strasbourgu. Prethodno je postupak pokrenut desetljećima prije bilo kakvih instanci kaznenih sudova s ​​financijskim kriminalom, pa je stigao do Vrhovnog kasacijskog suda i Ustavnog suda Srbije.Prvu tužbu za naknadu štete podnio je British Airways tri godine nakon nesreće Okružnom sudu u Beogradu u rujnu 1979. SFRJ, Savezna komisija za kontrolu zračnog prometa.Bilo je potrebno da Okružni sud presudi u korist British Airwaysa i naloži Serbian Airlinesu da kompaniji isplati dodatnih 1,2 milijuna dolara odštete, što je otprilike današnjih 24 milijuna dolara. Nakon toga je drugostupanjski, Apelacijski sud, preinačio odluku.

Godine 2012. Vrhovni kasacijski sud, kao najviši sud u zemlji, donio je odluku kojom je većina suda odbila zahtjeve British Airwaysa za odmazdu zbog presuda nižeg suda koje su dovele u pitanje način i iznos odštete.British Airways je nakon toga tražio tumačenje Ustava Srbije u njihovu korist. Zrakoplovna kompanija tvrdila je da je optuženik povrijedio pravo na pošteno suđenje i suđenje koje je bilo razumno.

Četiri godine nakon donošenja odluke, 2016., Ustavni sud presudio je da je British Airwaysu povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku, ali nije presudio da je kompaniji povrijeđeno pravo na suđenje.

  • Nakon što je iscrpio sve pravne puteve u Srbiji, British Airways se sada obraća Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, koji je u rujnu 2021. godine zatražio da British Airways odgovori na dodatna pitanja u postupku.Osim toga, 19 članova obitelji pokojnika vodio je parnice za novčanu naknadu materijalne i nematerijalne štete pred sudovima u Beogradu. Te su osobe prvenstveno članovi obitelji stjuardesa British Airwaysa. Nejasno je koliko su novca tražili.
     
Oglasi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here